Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Sıkça Sorulan Sorular, 13.06.2017

EĞİTİM

-Türkiye'de Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora yapmak istiyorum. Nasıl başvurabilirim?

Her üniversitenin öğrenci alma prosedüründe farklılıklar olabileceği cihetle, www.yok.gov.tr veya www.osym.gov.tr ve bu adreslerde listeleri bulunan üniversitelere şahsen veya posta/eposta yoluyla başvurulabilir.

 - Öğrenim vizesi nasıl alabilirim?

İran vatandaşları vizesiz olarak 180 gün içinde 90 gün Türkiye’de kalabilmektedirler. Vize muafiyetiyle Türkiye’ye girişinizde öğrenci kayıt belgesiyle doğrudan Göç İdaresine başvurarak ikamet alabilirsiniz.

Türkiye’de 90 günlük süreyi doldurmuş olmanızdan veya herhangi bir giriş yasağınızdan dolayı Türkiye’ye giriş yapamamanız halinde Üniversite kayıt/kabul belgesiyle birlikte www.visa.gov.tr adresinden gerekli vize başvurusu ardından randevu alacağınız ilgili temsilciliklerimize şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

 VİZE/İKAMET

 Türkiye-İran arasında vize durumu nedir?

Türk vatandaşları İran’a her girişte 90 gün turistik olarak kalabilirler. 90 günü aşmaları halinde para cezası ödemeleri ve Emniyet makamlarından çıkış vizesi almaları gerekmektedir.

İran vatandaşları Türkiye’de 180 gün içinde 90 gün kalabilirler. Süreyi aşmaları halinde para cezası ödemeleri gerekmektedir. Ödememeleri halinde 5 yıl gibi bir süre giriş yasağına tabi tutulmaktadırlar.

 - Türkiye'ye yerleşmek için ne yapabilirim?

Bir ticari şirket kurarak çalışma izni ve ikamet alabilirsiniz.

- Türkiye'de nasıl ikamet alabilirim?

Türkiye'de bulunma amacınıza göre talepte bulunabilirsiniz. Çalışma, öğrenim v.s. nedenleriyle ikamet alabilirsiniz.

 - Türkiye’den gayrimenkul satın alırsam, ikamet iznini nasıl alabilirim?

Ülkemizde taşınmaz ve sınırlı ayni hak edinilmesi, söz konusu yabancıya doğrudan ikamet izni verileceği anlamına gelmemektedir. Bu çerçevedeki ikamet izni başvuruları İçişleri Bakanlığımızca ayrıca değerlendirilmektedir.  

- Türkiye'de turist olarak kaç gün kalabilirim. Süremi aşarsam ne olur?

Türkiye'de 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz husus, 90 gün/3 ay zamanlamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı ayların 31 gün olması cihetiyle, 3 ay olarak hesapladığınız süre bazen 92-93 güne çıkabilmekte ve dolayısıyla süre aşımı nedeniyle süreli giriş yasağı ve para cezası uygulanmaktadır. Süre aşımınız sözkonusu ise, Türkiye’den çıkış yaptığınız sırada öngörülen para cezasını derhal ödemeniz tavsiye olunur. Aksi takdirde 5 yıl gibi bir süre giriş yasağı uygulanmaktadır.

- Çocuğumu Türkiye'de ilköğretimde/ortaöğretimde okutmak veya Türkçe dil kurslarına göndermek istiyorum. Öğrenci vizesini nasıl alabilirim?

www.visa.gov.tr adresine girerek vize başvurusunda bulunarak temsilciliklerimizden randevu alabilirsiniz. Randevu günü, belgelerinizle birlikte temsilciliklere çocuğunuzla birlikte müracaat edersiniz. Başvurunuz yaklaşık 1,5 ayda sonuçlanacak olup, olumlu olması halinde verilecek vizeyle Türkiye'ye giriş yaparak bir ay içerisinde ikamet almanız gerekmektedir. Çocuğun Türkiye’de eğitim görmesi ve ikamet etmesi için anne ve babanın muvafakatname vermesi gerekmektedir.

- Öğrenim/çalışma vizesi aldım. Vize bitiminde tekrar İran’a gelerek vize almam mı gerekiyor?

Büyükelçilikten aldığınız vizeyle Türkiye'ye giriş yapar ve 1 ay içerisinde ikamet tezkeresi alırsınız. Koşullarınız devam ediyorsa, bu tezkerenin süresinin bitiminden önce Göç İdaresine başvurarak temdit ettirirsiniz. Vizenin tekrar alınmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

- Türkiye'de ikamet ediyorum. Eşimi, çocuğumu, annemi, babamı, kardeşimi davet ederek onlara ikamet alabilir miyim?

www.visa.gov.tr adresinden gerekli başvuruyu yapıp, temsilciliklerden randevu alırsınız. Randevu zamanı, yakınınızın temsilciliklere gerekli belgelerle (Türkiye'de bir noterden yakınınız için alacağınız davetname, vize başvuru formu, biyometrik resim, pasaport ve fotokopisi) başvurması halinde talebi değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

 - Pasaportumun iki ay süresi var. Türkiye'de bir hafta kalacağım. Girişimde sorun olur mu?

İran vatandaşları en az 5 aylık pasaportla Türkiye’ye giriş yapabilir.

 ÇALIŞMA İZNİ

-Öğrenci ikameti çalışma hakkı verir mi?

Öğrenci ikameti çalışma hakkı vermemektedir.

- Türkiye'de şirket kurmak için ne yapabilirim?

Türkiye'de bu işleri yürüten danışmanlık şirketleri olduğu gibi, bir avukat, muhasebeci veya mali müşavir yardımıyla şirket kurabilirsiniz. Bu işlemler için Türkiye’ye giderken, beraberinizde, adresinizi ispatlayan belge ile nüfus cüzdanı ve pasaportunuzun tasdikli tercümelerini de götürmenizde yarar bulunmaktadır.

- Çalışma vizesi nasıl alabilirim?

Öncelikle www.visa.gov.tr adresi üzerinden ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Çalışacağınız şirketle aranızda düzenlenen iş sözleşmesi (şirket ortağı olanlardan iş sözleşmesi talep edilmemektedir), şirketin faaliyet belgesi, Ticaret Sicili Gazetesi, vize formu, bir adet fotoğraf, pasaportun aslı ve fotokopisi ile Büyükelçiliğe müracaat ettiğiniz gün içerisinde e-posta adresinize bir referans numarası gönderilecektir. Bu referans numarasını ivedilikle çalışacağınız şirkete bildirmelisiniz. Türkiye'de çalışacağınız şirket tarafından online başvuru yapılması ve ardından kanunda öngörülen bilgi ve belgelerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na iletilmesi gerekmektedir. Çalışma izin başvurusu normal koşullarda 3 aya kadar sonuçlanmaktadır. Büyükelçiliğe olumlu sonuç ulaştığı zaman pasaportunuzla ve çalışma izin belgesi harcıyla (bugün için 500 ABD Doları) müracaat ettiğiniz takdirde, ortalama 3 gün içerisinde çalışma vizesi alırsınız. Bu vizeyle Türkiye'ye giriş yapar ve 30 gün içerisinde çalıştığınız İl Emniyet Müdürlüğü'nden ikamet tezkeresi alırsınız. www.csgb.gov.tr

 - Öğretim Görevlisi çalışma izni ve ikametini nasıl alabilirim?

Öncelikle www.visa.gov.tr adresi üzerinden ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Çalışma izni, görev yapacağınız Üniversitenin teklifi üzerine YÖK tarafından verilir. İkamet tezkeresi alabilmeniz için YÖK’ün onay yazısı, Üniversitenin çalışma belgesi, 1 adet fotoğraf, pasaportun aslı ve bir adet fotokopisi ile Büyükelçiliğimize müracaat ettiğiniz takdirde ortalama 3 gün içerisinde vize alırsınız. Bu vizeyle Türkiye'ye giriş yaparak, 30 gün içerisinde çalıştığınız İl Göç İdaresi’nden ikamet tezkeresi almanız gerekmektedir.

 - Doktor/Hemşire olarak çalışma izni nasıl alabilirim?

Öncelikle çalıştığınız sağlık kuruluşu vasıtasıyla Sağlık Bakanlığı’ndan çalışma izni alınması gerekmektedir.

www.visa.gov.tr adresi üzerinden ön başvuru yaparak temsilcilikten randevu almanız gerekmektedir. Çalışma izni ve ikamet alabilmeniz için, çalıştığınız sağlık kuruluşu ile aranızda düzenlenen çalışma sözleşmesi ve Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen izin belgenizle birlikte “çalışma izni ve vize” başvurusunda bulunursunuz. (Bakınız Çalışma vizesi nasıl alabilirim?)

 - İran’da vizesiz çalışabilir miyim?

Türk vatandaşları İran’a vizesiz girerek 90 gün boyunca kalabilmektedir. Bu muafiyet turistik amaca yönelik olup, İran’da çalışma hakkı vermemektedir.

 EVLİLİK

 - Ben Türk vatandaşıyım İran vatandaşıyla Konsoloslukta evlenebilir miyim?

Eşlerden her ikisinin de Türk vatandaşı olması halinde Konsoloslukta evlenme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, nüfus idarenizden alacağınız evlenme ehliyet belgesi ve nüfus cüzdanınızı Farsçaya tercüme ettirerek İran’ın Türkiye’deki temsilciliklerinde onaylatırsınız. İran evlenme idaresiye görüşerek talep edebilecekleri ilave belgeleri temin ederek evlenme işleminizi İran makamları önünde gerçekleştirebilirsiniz. Akabinde Büyükelçiliğimize müracaat ederek evlilik tescil işlemi yaptırırsınız.

- Ben İran vatandaşıyım. Nişanlım başka bir devletin vatandaşı. Türkiye’de nikâh kıyabilir miyiz? Beraberimizde hangi belgeleri götürmeliyiz?

Nüfus idarenizden  alacağınız Türkiye'de evlenmenizde sakınca olmadığını belirten fotoğraflı evlenme ehliyet belgesi/bekârlık belgesi, nüfus cüzdanı ve pasaportun Türkçeye tercüme edilmesi ardından İran Dışişleri Bakanlığı ve Büyükelçiliğimize onaylatarak Türkiye'deki Evlendirme İdarelerine başvurarak nikâh işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Türkiye'deki evlendirme idarelerince, gerek duyulması halinde başka belge de talep edilebilmektedir.

- Türkiye'ye giderek nikâh kıyacağız. Ne kadar zaman alır?

Nikâh kıyacağınız Evlendirme İdaresinin programına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Her şehirde, her belediye bünyesinde mevcut olan Evlendirme Memurlukları ile temasa geçebilirsiniz. Belediyelerin iletişim bilgilerine internetten erişmeniz mümkündür. Örneğin www.bb.istanbul.bel.tr

 VATANDAŞLIK

- İran vatandaşıyım. Çocuğum Türkiye’de doğarsa Türk vatandaşı olur mu?

Türkiye'de dünyaya gelmek vatandaşlık hakkı vermemektedir. Doğan çocuğun Türk vatandaşı olabilmesi için anne veya babasının Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

- Türk vatandaşı bir bayanla evlendim. Evlendikten sonra eşim İran pasaportu da aldı. İran'a giriş ve çıkışta Türk pasaportunu kullanabilir mi?

Yabancı kadınlar İranlı erkeklerle evlenmekle İran vatandaşlığını da kabul etmiş sayılırlar ve kendilerine İran kimlik ve pasaportu verilir. İran'dan çıkışta Türk pasaportunu kullanamazlar.

- Türk vatandaşı bir erkekle evlendim ve Türk vatandaşlığını kazandım. Çocuğum, pasaportumda kayıtlı/çocuğumun ayrı Türk pasaportu var. İran'a bu pasaportla giriş-çıkış yaptım ve bir sorun yaşamadım. Sonra sorun yaşar mıyım?

İran'da çifte vatandaşlık uygulaması olmadığı cihetle, sizin Türk vatandaşlığınız kabul görmemektedir. Çocuğunuzla birlikte İran'a girişinize izin verilmekte, ancak kendinize İran pasaportu, çocuğa ayrı Türk pasaportu almanız konusunda tarafınıza bildirimde bulunulmaktadır. Türk pasaportuyla önceden İran'a giriş ve çıkış yapmış olmanız, bu uygulamaya devam edeceğiniz anlamına gelmez.

- Evlilik yoluyla Türk vatandaşlığını nasıl kazanırım?

Türk vatandaşı ile evlenen yabancılar, 3 yıl boyunca birlikte yaşamaları halinde evlilik yoluyla Türk vatandaşlığına giriş için başvuru yapabilirler. Birlikte İran'da ikamet ediyorsanız, Büyükelçiliğe, Türkiye'de ikamet ediyorsanız ilgili Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir. (www.nvi.gov.tr)

- Türkiye'de çifte vatandaşlık var mı?

Türkiye yasaları çifte vatandaşlığı kabul etmektedir.

- İran'da çifte vatandaşlık var mı?

İran yasaları çifte vatandaşlığı kabul etmemektedir.

- İranlıyım Türkiye'de çalışıyorum. İkametim var. Türk vatandaşı olabilir miyim?

Türkiye'de kesintisiz 5 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusunda bulunmanız mümkündür.

- Annemden/babamdan dolayı aynı zamanda Türk vatandaşı bir İranlıyım. İran'da askerliğimi yaptım/yapmış sayıldım. Türkiye'de de askerlik yapacak mıyım?

Aynı zamanda İran uyruklu Türk vatandaşları, İran'daki askerlik durumlarına bakılmaksızın Türkiye'de askere alınmaktadır.

- Çift uyruklu olduğum için askerliğim 38 yaşıma kadar ertelendi. Bu süre zarfında dövizli askerlikten yararlanabilir miyim?

Dövizli askerlikten yararlanabilmek için, Yurtdışında çalışma ve oturma izniyle en az 1095 gün bulunulması gerekmektedir. İran vatandaşları İran Sosyal Güvenlik Kurumundan alınacak hizmet cetveli ve çalıştıkları işyerlerinden alacakları Çalışma Belgesi ile Büyükelçiliğe başvurmaları halinde işçi olarak ertelemesi yapılabilmekte ve akabinde dövizli askerlikten yararlanabilmektedirler.

 NOTERLİK

 - Türk Vatandaşıyım, Konsoloslukta vekâlet, imza sirküsü vs. gibi noterlik işlemi yaptırabilir miyim? Ne tür belgeler getirmeliyim?

Nüfus cüzdanınız ve bunu destekleyen pasaportunuz, 3 adet fotoğrafınız, vekâlet vereceğiniz şahsın kimlik bilgileri ve vekâletin konusuna göre diğer bilgi/belgelerin yanınızda bulunması gerekmektedir. Bu işlemleri tüzel kişilik adına yapmak istemeniz halinde, yetki belgelerinizin orijinallerinin de beraberinizde olması gerekmektedir.

 - İran vatandaşıyım. Konsoloslukta vekâletname/imza sirküsü yaptırabilir miyim?

İran vatandaşı (tüzel kişilik noterlik işlemi yapılamamaktadır) olarak noterlik işlemi yaptırabilirsiniz. Ancak, kimlik belgeleriniz, pasaportunuz, şirket yetki belgelerinizin orijinallerini ibraz etmeniz, ayrıca akdi tercüman bulundurmanız gerekmektedir. Öte yandan, yabancı olmanız hasebiyle sizden ilave belge, bilgi, şahit vs. talebinde bulunulabilinir. Bu çerçevede, noterlik işleminizi kendi ülkeniz noterlerinde gerçekleştirerek Büyükelçiliğimizde onaylattırmanız sizin için daha pratik olacaktır.

TÜRKİYE’DE GAYRİMENKUL EDİNME

 - İran vatandaşları Türkiye’de gayrimenkul edinebilir mi?

Tapu Kanunumuzda yapılan değişiklikle, İran vatandaşlarının ilgili kanunda kayıtlı hususlar çerçevesinde taşınmaz edinmeleri mümkün hale gelmiştir.

 TRANSİT TAŞIMACILIK

 - TIR Şoförüyüm. İran’a veya İran üzerinden başka ülkelere yük taşıyorum. Ne gibi bir sorunla karşılaşırım?

İran’a giriş yapacağınız sınır kapılarında işlemleriniz, nakliye şirketlerinin anlaştığı iş takipçilik firmaları tarafından takip edilir. Pasaportunuzun süresine, giriş-çıkış damgalarına, yakıt kotanıza, kasko sigortasını kontrol etmelisiniz. İran içerisinde seyahatinizde trafik kurallarına uymanız, hız limitinize göre hareket etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu ülkede misafir olduğunuz için gerek görevlilerle, gerek halkla yanlış anlamalara mahal vermeyecek şekilde temas kurmanız, özellikle sivil kişilerin evrak ve paranızı kontrol etmek istemeleri halinde kimliklerini mutlaka incelemeniz, kuşkulanmanız halinde telefonla size en yakın Konsolosluğu (Tahran, Tebriz, Urumiye, Meşhed) aramanız yararlı olacaktır. Öte yandan, ülkemiz ile İran sınırlarına ilaveten, İran-Türkmenistan sınır kapılarında zaman zaman aşırı yığılmalar görülebilmekte, sıkıntılar yaşanmaktadır. 

 DİĞER KONULAR

 - İran’a turistik amaçlı seyahat etmek istiyorum. Nelere dikkat etmem gerekir?

İran’da bankamatik, kredi kartı vs. kullanamazsınız. O yüzden yeteri miktarda nakit paranızın mevcut olmasına dikkat etmelisiniz. İran’da bulunduğunuz süre içerisinde ailenizle sık sık temas kurmalı ve durumunuz hakkınızda bilgi vermelisiniz. Pakistan sınırına yakın bölgelere (özellikle Zahedan) seyahat etmemeniz güvenliğiniz bakımından önemlidir. İran’ın kanunları gereğince özellikle hanımların hicaba uygun giyinmeleri gerekmektedir.

-  İran’a girişte vatandaşlarımızın üzerlerinde bulunan dövizi beyan etme zorunluluğu var mıdır?

İran’a girişte üzerinizde bulunan paranın mutlaka deklare edilmesinde yarar bulunmaktadır. İran Merkez Bankası, 5000 Dolar üzerindeki dövizin ülkeye getirilmesiyle ilgili olarak bir genelge yayımlamıştır. Buna göre, “yolcu başına 5.000 Dolar (karşılığı döviz veya yerel para birimi) ve üzeri dövizin ülkeye getirilmesi sırasında bankadan temin edilecek döviz bildirme formunun doldurulması gereklidir. Aynı şekilde yolcu başına 5.000 Dolar (karşılığı döviz veya yerel para birimi) ve üzeri dövizin ülkeden çıkarılması sırasında da ilgili bankanın bildirim formunun gönderilmesi zorunludur. Yolcu, sözkonusu bildirim formunu hesabı olduğu bankadan veya döviz temin ettiği döviz satış bürolarından temin edebilir.