Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Bilgi Notları

İran'da eğitim, 13.06.2017

İRAN’DA EĞİTİM

Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği İlköğretim Okulu

Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği İlköğretim Okulu, 11 Eylül 2011 tarihinde faaliyete geçmiştir. Eğitim dili Türkçe olan okulda İngilizce ve Farsça dersleri de yabancı dil olarak okutulmaktadır. Resmi açılışı 5 Ocak 2012 tarihinde dönemin Dışişleri Bakanı Sayın Prof.Dr Ahmet Davutoğlu ile dönemin İran Dışişleri Bakanı Sayın Dr.Salehi tarafından yapılmıştır. Okul 9 Eylül 2012 tarihinde 2012-13 öğretim dönemine başlamıştır. Okulda 2017 Mayıs ayı itibariyle 47 öğrenci eğitim görmekte, toplam 16 öğretmen görev yapmaktadır.

Tahran Uluslararası Okulu

İran Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak Tahran’da ikamet eden yabancı işadamları, Büyükelçilik çalışanları ve yabancı ailelerin çocuklarına hizmet veren okul kız ve erkek okulu biçiminde iki ayrı bölümden oluşur. Eğitim dili İngilizce olan okulda Farsça dersi de yabancı dil olarak okutulmaktadır. Okulun, okul öncesi, ilk öğretim ve orta öğretim bölümleri bulunmaktadır. 

Pakistan Okulu

Pakistan Uluslararası Okulu 1964 yılında yabancı iş adamları, Büyükelçilik çalışanları ve yabancı ailelerin çocuklarının eğitimini devam ettirebilmeleri için kurulmuştur. Kız ve erkek karma eğitim yapılmaktadır. Anaokulundan 12. sınıfa kadar sınıfları bulunmaktadır. Okulda Cambridge Üniversitesi programı uygulanmakta ve mezuniyet sonrasında O level ve A level diploması vermektedir. 

İran’da ayrıca Alman, Fransız, İtalyan, Hint, Rus ve Sudan okulları da eğitim vermektedir.

Yunus Emre Kültür Merkezi

İran vatandaşları ve diğer yabancılar için 28 Mart 2012'de resmi açılışı yapılan YETKM'de Türkçe öğrenme imkanı vardır. Mayıs 2017 itibariyle 11 okutman bulunan Merkez'de çeşitli kültürel-edebi programlar da düzenlenmektedir.