Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Ekonomik-Ticari İlişkiler , 18.03.2016

BİLGİ NOTLARI

 Ekonomik-Ticari İlişkiler 

Komşu ülkelerle ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi doğrultusunda İran’la ekonomik ilişkiler özel bir önem taşımaktadır. İran, Türkiye açısından Asya’ya açılan kapı, keza Türkiye de İran için Avrupa’ya açılan bir kapı niteliğindedir. İki ülkenin coğrafi konumları, ikili ve transit ticaret bakımından yegâne doğrudan karayolu güzergâhını oluşturmaktadır.

 2002-2012 döneminde kaydadeğer oranda artış göstererek 2012’de 21,9 milyar dolarla en yüksek seviyeye ulaşan ikili ticaret hacmi, önemli ölçüde İran’a uygulanan yaptırımların etkisiyle 2013’de % 33’lük bir azalma ile 14,5 milyar dolara, 2014’de 13,7 milyar dolara, 2015’te ise uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün de etkisiyle 9,7 milyar dolara gerilemiştir.

 Son yıllardaki ikili ticaret rakamlarımızı gösteren bir tablo ilişikte sunulmuştur.

 

Türkiye’nin İran’a ihraç ettiği başlıca ürünleri; tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler, ağaç mamulleri, makine ve cihazlar oluşturmaktadır.

 

Türkiye’nin İran’dan ithal ettiği ürünler ise, petrol ve doğalgaz başta olmak üzere, plastik ve plastikten mamul eşya, metal cevherleri, cüruf ve kül, bakır ve bakır mamulleridir.

 

İki ülke arasında uzun yıllardır müzakereleri devam eden Tercihli Ticaret Anlaşması’nın 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde imzalanması iki ülke ekonomik-ticari ilişkileri açısından son dönemdeki önemli gelişmelerden birini teşkil etmiştir. Sözkonusu anlaşmanın iki ülke arasındaki ekonomik-ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlaması öngörülmektedir.

 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin 9-10 Haziran 2014 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaretinde iki ülke arasındaki ticaretin 30 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefi teyid edilmiş, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da ilerletilmesi yönünde irade beyanında bulunulmuştur. İkili ticaret hacmindeki 30 milyar dolarlık hedef Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Nisan 2015 tarihinde ve Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun 4-5 Mart 2016 tarihlerinde İran’a gerçekleştirdikleri ziyaretler sırasında da teyit edilmiştir.

 

İran’ın nükleer meseleye ilişkin olarak P5+1 ülkeleriyle 14 Temmuz 2015 tarihinde imzaladığı Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP) 16 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesi ve buna bağlı olarak İran üzerindeki nükleer meseleye bağlı ekonomik yaptırımların kaldırılmasının önümüzdeki dönemde Türkiye-İran ekonomik ve ticari ilişkilerine de olumlu yönde yansıması beklenmektedir.

 

 

 

 

 

 

 


İlgili Dosyalar :

- Türkiye.docx