Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Bilgi Notları

İran'da yabancılar için eğitim olanakları, 05.01.2014

 

[Son Güncelleme Tarihi : 5 Ocak 2014 ]

Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği İlköğretim Okulu:

Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği İlköğretim Okulu, 11 Eylül 2011 tarihinde faaliyete geçmiştir. Eğitim dili Türkçe olan okulda İngilizce ve Farsça dersleri de yabancı dil olarak okutulmaktadır. Resmi açılışı 5 Ocak 2012 tarihinde Dışişleri Bakanı Sayın Prof.Dr Ahmet Davutoğlu ile İran Dışişleri Bakanı Sayın Dr.Salehi tarafından yapılmıştır. Okul 9 Eylül 2012 tarihinde 2012-13 öğretim dönemine başlamıştır. 2013-2014 döneminde 1-8 sınıflarda Türk ve İranlı öğretmenleriyle 51 öğrenciye eğitim vermektedir. Türk öğretmen sayısı 8. İranlı öğretmen sayısı da 4'tür.Tahran Uluslararası Okulu:

 

İran Eğitim Bakanlığına bağlı olarak Tahran’da ikamet eden yabancı işadamları, büyükelçilik çalışanları ve yabancı ailelerin çocuklarına hizmet veren okul kız ve erkek okulu biçiminde iki ayrı bölümden oluşur. Eğitim dili İngilizce olan okulda Farsça dersi de yabancı dil olarak okutulmaktadır. Okulun, okul öncesi, ilk öğretim ve orta öğretim bölümleri bulunmaktadır. Okulda eğitim ve öğretim her yıl 15 Eylül günü başlamakta olup, Mayıs sonunda bitmektedir. Okul İran resmi tatillerinde, yılbaşında ve Nevruz bayramlarında (yarıyıl tatili) tatil olmaktadır.

 

Pakistan Okulu:

 

Pakistan Uluslararası Okulu 1964 yılında yabancı iş adamları, elçilik çalışanları ve yabancı ailelerin çocuklarının eğitimini devam ettirebilmeleri için kurulmuştur. Kız ve erkek karma eğitim yapılmaktadır. Anaokulundan 12. sınıfa kadar sınıfları bulunmaktadır. Okulda Cambridge Üniversitesi programı uygulanmakta ve mezuniyet sonrasında O level ve A level diploması vermektedir. Okul Ağustos ayında eğitime başlamakta olup Haziran ayı başında dersler sona ermektedir.

 

İran’da ayrıca Alman, Fransız, İtalyan, Hint, Rus ve Sudan okulları da eğitim vermektedir.

Yunus Emre Kültür Merkezi ;

İran vatandaşları ve diğer yabancılar için 28 Mart 2012'de resmi açılışı yapılan YETKM'de Türkçe öğrenme imkanı vardır. Aralık 2013 tarihi itibariyle 11 okutman ve 700 civarında öğrencisi bulunan Merkez'de çeşitli kültürel-edebi programlar da düzenlenmektedir.