Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (sam) Kış Okulu Programı , 28.10.2013

Dışişleri Bakanlığı, bakanlık çalışmaları hakkında genel bilgiler vermek ve dış politikaya ilgi duyan gençlere diplomasi mesleğine ilişkin ön bilgiler kazandırmak amacıyla Ankara’da 28 Ocak-1 Şubat 2013 tarihleri arasında bir kış okulu gerçekleştirecektir.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan bir hafta süreli kış okuluna, üniversitelerin Dışişleri Bakanlığı tarafından her yıl açılan meslek memurluğu sınavına katılabilecek bölümlerinde okuyan ikinci ve üçüncü sınıf öğrencileri katılabilecektir.

Kış okulunda, uluslararası ilişkiler derslerinin yanı sıra protokol ve müzakere teknikleri gibi mesleğe ilişkin programlar uygulanacaktır.

Kış okuluna başvuruda bulunmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir:

  • T.C. Vatandaşı olmak
  • 27 yaşından gün almamış olmak
  • Dört yıllık bir lisans programının 2. veya 3. sınıf öğrencisi olmak
  • En az 2.75 not ortalamasına sahip olmak
     

    Bu şartları taşıyan adayların başvurularını, Türk Dış Politikası’na Genel Bir Bakış konusunda yazacakları, en fazla 500 kelimelik İngilizce makale ile birlikte, 8-13 Ocak 2013 tarihleri arasında online olarak yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapılacak sitenin adresi ayrıca duyurulacaktır. Bakanlık gerekli görüldüğü takdirde mülakat yapabilecektir. Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin birinci derece akrabaları bu programa başvuramazlar.

    Kurs bitiminde genel bir değerlendirme sınavı yapılacak olup, sınavda başarılı olan öğrencilere sertifika verilecektir.