Türkiye Cumhuriyeti

Tahran Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkani Sayin Rauf Denktaş’in Vefati Dolayisiyla Türkiye Cumhuriyeti Tahran Büyükelçiliği Açiklamasi , 16.01.2012

            Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucusu, Türk Milletinin ve onun ayrılmaz parçası Kıbrıs Türk Halkının ebedi Kahramanı Sayın Rauf R. Denktaşın vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyoruz. 

 

            Kıbrıs Türklerinin varolma mücadelesinde Kıbrıs Türk Halkının ve Anavatanı Türkiye’nin en büyük güvencesi ve gururu olan Sayın Rauf. R. Denktaş, dünya ölçeğinde takdir edilen liderlik ve devlet adamlığı vasıflarıyla, çağımızın en haklı davalarından birinin savunucusu olarak, kalplerimizdeki müstesna yerini muhafaza edecektir.  

 

            Sayın Denktaş, yürüttüğü siyasi mücadelenin yanısıra, dünya liderlerinde eşine ender rastlanan sanat, kültür ve düşünce adamı olma vasfıyla da hatırlanacaktır. Büyük Lider Denktaşın kaybına üzülürken, Türk Milletine miras bıraktığı, başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere, tüm eserlerinin, gerek şimdiki, gerek gelecek kuşaklara ışık tutacağını düşünüyoruz.

 

            Türk Milletinin bir ferdi olmayı her zaman en büyük gurur addetmiş olan Sayın Denktaş, üstün bir lider olarak tarih sahnesindeki yerini almıştır.

 

            Bu elim günde başta ailesi olmak üzere, tüm Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerken, Kıbrıs Türkleriyle kader birliğimizi bir kez daha vurguluyor ve acılarını yürekten paylaşıyoruz. Büyük Kahraman Denktaş’a Allah’tan Rahmet diliyoruz. Ruhu Şad olsun.